+48221105815 bmw@serwisbielany.pl Pon - Piątek: 8:00 - 18:00

Niezależny serwis BMW Warszawa - kiedy wymienić płyny eksploatacyjne?

Kiedy wymienić olej silnikowy w samochodzie marki BMW
Regularna wymiana oleju silnikowego to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla dobrej kondycji swojego BMW. Zadaniem tego płynu eksploatacyjnego jest odprowadzenie ciepła i chronienie silnika przed korozją i nadmiernym zużyciem. Za optymalne i najbardziej właściwe uznaje się całkowite wymienienie oleju po pokonaniu 10 tysięcy kilometrów lub po roku od ostatniej wizyty w niezależnym serwisie BMW (o tym, dlaczego serwisować samochód w MM Service Bielany przeczytasz tutaj). Należy pamiętać, że granica 10 tysięcy kilometrów dotyczy nieco starszych modeli samochodów. W tych nowszych możliwy do bezpiecznego pokonania dystans wydłuża się do 15 - 20 tysięcy kilometrów. 

Przetrzymanie oleju silnikowego i nadmierne wyeksploatowanie może skutecznie przyczynić się do zapchania smoka olejowego, powodując problemy z zasysaniem go przez pompę z miski olejowej. Zużyty olej traci swoje właściwości smarne i lepkość, spada jego liczba zasadowa i zmniejsza się ilość dodatków uszlachetniających, przez co spadają zdolności ochronne oleju. 

Należy uważać także na zbyt częste wymiany oleju silnikowego, ponieważ częstokrotnie zmieniany olej nie ma szans na odpowiednie dostosowanie się do konkretnego silnika i adaptację. 

Wymiana oleju silnikowego w niezależnym serwisie BMW Warszawa - postaw na jakość 

Każdy właściciel samochodu staje przed wyborem między oryginalnym olejem silnikowym marki BMW lub jego zamiennikiem. Te propozycje różni przede wszystkim cena, która w dużej mierze wpływa na finalny wybór płynu. Kierowcy szukają oszczędności wszędzie, gdzie się da, dlatego zakup tańszego oleju o gorszych parametrach nie stanowi dla nich problemu. Jednak analizy porównawcze jasno pokazują, że jakość oleju silnikowego powinna być najważniejszym kryterium w czasie zakupów. Oryginalny olej silnikowy marki BMW odpowiada szerokiej charakterystyce silników BMW i pozwala świetnie wykorzystać ich pełen potencjał mocy, wydajności i trwałości. 

Olej produkcji BMW jest szczególny. Cechuje się wysoką lepkością, przez co polepsza zdolności rozruchowe zimnego silnika i zapewnia stały dopływ mocy. Dodatkowo wyróżnia się także aktywną technologią oczyszczania i ochroną silnika przed korozją i ścieraniem. Te cechy sprawiają, że odpowiednio serwisowane silniki BMW na długo zachowują czystość i mogą posłużyć znacznie dłużej. 

Wymiana filtru powietrza dla aut marki BMW w mieście Warszawa

Filtr powietrza odpowiada za oczyszczanie z pyłów, spalin oraz kurzu, powietrza, które wpada do układu dolotowego, a następnie wprowadzane jest do silnika. Wyłapywane zanieczyszczenia po pewnym czasie blokują filtr, co skutkuje mniejszą ilością powietrza dostarczaną do komór spalania, co w rezultacie może doprowadzić do:

- znaczącego spadku mocy silnika,
- wzrostu zapotrzebowania na paliwo,
- czy nawet skróceniu żywotności silnika.

Istnieją dwie możliwości wymiany filtru powietrza.

- Wraz z olejem silnikowym, po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów - to połączenie polecane właścicielom samochodów wysoko eksploatowanych, które w ciągu roku przejeżdżają kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Częsta wymiana płynu to częsta kontrola układu silnikowego i znajomość stanu samochodu. 
- Osobno, co 20 tysięcy kilometrów - to opcja dla samochodów z małym przebiegiem rocznym. 

Płyn hamulcowy 

Wymiana płynu hamulcowego powinna odbywać się co 40 tysięcy kilometrów lub maksymalnie co dwa lata, aby móc zachować właściwości płynu.

Jest to higroskopijna substancja, co oznacza, że pochłania wilgoć z powietrza. Z biegiem czasu ta zdolność do absorpcji może są niebezpiecznie przyczynić do zanieczyszcza płynu hamulcowego i finalnie spowodować awarię układu hamulcowego. 

Usługa serwisowa wymiany płynu chłodzącego

To ważny układ w Twoim samochodzie marki BMW. Odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury silnika i zapobiega przegrzaniu go - sukcesywnie pobiera ciepło z pracującego silnika i odprowadza je do chłodnicy. Regularna wymiana płynu jest niezbędna do utrzymania właściwości smarnych, które ochraniają pompę wodną, termostat i inne elementy wewnętrzne przed wysoką temperaturą i w efekcie przed zatarciem. Zaleca się regularną wymianę co przejechane 40 tysięcy kilometrów lub maksymalnie po dwóch latach niskiej eksploatacji samochodu. 

Płyn układu wspomagania dla samochodów marki BMW

Sterowanie pedałami hamulca i sprzęgła oraz manewrowanie kierownicą jest możliwe dzięki stałej pracy pomp i krążeniu wewnątrz nich płynu układu wspomagania. Tak samo jak inne płyny, ten także ulega zużyciu, ponieważ przepływa przez komory i pompę, gdzie jest sprężany i rozprężany. Ruchy pompy i przelewanie wewnątrz układu sprawia, że płyn z czasem traci swoje właściwości z powodu absorpcji zanieczyszczeń i zmiennych temperatur. Za dobry moment na wymianę płynu układu wspomagania uznaje się przejechanie kolejnych 60 tysięcy kilometrów lub po 2 latach od wcześniejszej wymiany. 

Olej skrzyni biegów - wymiana i serwis BMW Warszawa

Olej przekładniowy powinniśmy wymieniać z częstotliwością wskazaną przez producenta w instrukcji użytkowania pojazdu. Okres wymiany tego oleju różni się w zależności od rodzaju skrzyni biegów. Kilometraż po przebyciu, którego powinniśmy się stawić w niezależnym serwisie BMW kreuje się następująco:

- automatyczna skrzynia biegów - 60-80 tysięcy kilometrów,
- manualna skrzynia biegów - 80-100 tysięcy kilometrów.

Posiadając samochód z automatyczną przekładnią, należy częściej kontrolować ilość i stan wprowadzonego oleju, ponieważ nasze przeoczenie może słono kosztować, gdy niezbędna okaże się wizyta w serwisie.